Alapszabály
Hatályos: 2023. március 07.
I. Az egyesület adatai
- Az egyesület neve: Fiatal Diákönkormányzatosok Egyesülete
- Az egyesület rövidített neve: FDE
- Az egyesület angol neve: Association of Young Representatives of Student Self-Governments
- Az egyesület székhelye: 9700 Szombathely, Május 1. utca 19.
- Az egyesület alapító tagjainak nevét, lakhelyét és aláírását tartalmazó tagjegyzék az alapszabály 1. számú mellékletét képezi. Az alapszabály 2. számú melléklete képezi a hatályos tagnévsort, mely a tagok nevét és lakhelyét tartalmazza.
- Az egyesület honlapjának címe: www.fiataldokosok.hu
II. Az egyesület célja, tevékenysége
- Az egyesület célja:
- A Fiatal Diákönkormányzatosok Egyesülete olyan önkéntesen létrehozott, önkormányzattal és jogi személyiséggel rendelkező szervezet, melynek célja a Szombathelyen és Vas vármegyében található iskolai és települési Diákönkormányzatok, Gyermek és Ifjúsági Önkormányzatok munkájának támogatása.
- Az egyesület tevékenysége:
- Dolgozik az ifjúsági korosztály szervezeti kultúrájának előre mozdításán.
- Rendezvényeket, programokat tart és közvetít.
- Javaslataival segíti az található iskolai és települési Diákönkormányzatok, Gyermek és Ifjúsági Önkormányzatok munkáját Vas vármegyében.
- Garantálja a hiteles kommunikációt és tájékoztatást.
- Megyei szintű érdekképviseleti feladatokat lát el helyi és területi szintű ügyek, problémák becsatornázásával.
- Biztosítja a hatékony és kölcsönös információáramlást az egyesület tagjai között, lehetőséget adva a konstruktív együttműködések megteremtésében.
III. Az egyesület működésére vonatkozó általános szabályok
Az egyesület közvetlen politikai tevékenységet nem folytat, szervezete pártól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújt.
IV. Vagyoni hozzájárulás
- Az egyesület tagjai vagyoni hozzájárulásként tagdíjat fizetnek. A tagdíj összege 5.000, azaz ötezer forint. A tagdíjat minden év június 30. napjáig kell egy összegben, az egyesület házipénztárába vagy az egyesület bankszámlájára történő átutalás útján megfizetni.
- Az egyesület megalakulását követően újonnan belépő tag a tagsági jogviszonya keletkezésének évében a tagsági jogviszony létrejöttéről szóló értesítés kézhezvételét követő 30 napon belül, ezt követően legkésőbb minden év június 30. napjáig köteles a tagdíjat egy összegben, az egyesület házipénztárába vagy az egyesület bankszámlájára történő átutalás útján megfizetni.
V. Tagság
- Az egyesület tagja lehet az a természetes személy, jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vagy civil társaság, aki nyilatkozik a belépési szándékról, elfogadja az egyesület célját és az alapszabályban foglalt rendelkezéseket magára nézve kötelezőnek elfogadja.
- Pártoló tag lehet az a természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vagy civil társaság, aki szakmai munkájával, bizonyos feltételek megteremtésével vagy szerződésben lefektetett rendszeres anyagi támogatással (adomány) kívánja támogatni az egyesület célkitűzéseinek megvalósítását, de abban tagként nem tud, vagy nem kíván részt venni.
- Tiszteletbeli tag lehet az a pártoló tag, aki kimagasló szakmai vagy társadalmi értékei alapján, hírnevével legalább két éven keresztül támogatta az egyesületet.
VI. Tagsági jogviszony keletkezése
- Az egyesületi tagság az alapításkor az egyesület nyilvántartásba vételével keletkezik.
- Az egyesület megalakulását követően a tagsági jogviszony a belépési nyilatkozat közgyűlés általi elfogadásával keletkezik. A belépési nyilatkozatot az egyesület elnökének kell benyújtani, aki azt a Közgyűlés elé terjeszti határozathozatalra. Amennyiben a kérelem beérkezése és a soron következő Közgyűlés időpontja között kevesebb, mint 35 nap áll rendelkezésre, úgy az elnök a soron következő Közgyűlést követő Közgyűlés napirendjére veszi fel a tagfelvételt. A közgyűlés egyszerű szótöbbséggel, titkos szavazással határoz a tagfelvételről. Határozatát annak meghozatalát követő 10 napon belül írásba kell foglalni, azt a tagfelvételt kérelmező számára igazolható módon kell megküldeni. A tagfelvételi kérelem elutasításának esetén jogorvoslatnak helye nincs, a tagfelvételi kérelem annak elutasítása esetén újra benyújtható.
- A tagsági jogviszony a felvétel napjával keletkezik. A tagságból eredő jogait a tagfelvételről szóló döntés meghozatalát követő naptól gyakorolhatja.
- A pártoló tag felvételéhez kapcsolatos nyilatkozatot az egyesület elnökének kell benyújtani, arról a beérkezéstől számított 30 napon belül az elnökség dönt egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással. Határozatát annak meghozatalát követő 10 napon belül írásba kell foglalni, azt a tagfelvételt kérelmező számára igazolható módon kell megküldeni. Az elnökség a tagságot is köteles értesíteni a pártoló tag felvételéről a weblapján keresztül vagy elektronikus levél formájában. A pártoló tag felvételének elutasítása esetén jogorvoslattal élhet, melyet az egyesület Közgyűléséhez kell benyújtani a határozat meghozataláról szóló értesítés kézhezvételét követő 30 napon belül.
- Tiszteletbeli tag felvétele bármely rendes tag javaslatára történik. A kérelmet az egyesület elnökének kell benyújtani. A Közgyűlés egyszerű szótöbbséggel, titkos szavazással határoz a tiszteletbeli tagfelvételről. Határozatát annak meghozatalát követő 10 napon belül írásba kell foglalni, azt a tagfelvételt kérelmező számára igazolható módon kell megküldeni. A tagfelvételi kérelem elutasításának esetén jogorvoslatnak helye nincs, a tagfelvételi kérelem annak elutasítása esetén újra benyújtható.
VII. Tagsági jogviszony megszűnése
-
A tagsági jogviszony megszűnik:
- A tag kilépésével
- A tag jogutód nélküli, vagy jogutódlással történő megszűnésével
- A tag kizárásával.
-
Tagsági jogviszonyának megszűntetését a tag az elnökségnek címzett írásbeli nyilatkozatával bármikor kezdeményezheti. A jogviszony a nyilatkozat elnökséghez való beérkezését követően szűnik meg.
-
Amennyiben a tag tagdíj fizetésére köteles és tagdíjfizetési kötelezettségének az előírt időpontig nem tesz eleget, az elnökség 3 hónapos határidő tűzésével és a jogkövetkezmények feltüntetésével írásban, a tag részére igazolható módon küldött figyelmeztetésben felszólítja a tagot a tagdíj megfizetésére. A három hónapos határidő eredménytelen elteltével a tagdíjfizetési kötelezettségét nem teljesítő tag tagsági jogviszonya a határidő lejáratát követő nappal megszűnik. A tagsági jogviszony megszűnését az elnökségnek a volt taggal igazolható módon közölnie kell.
-
Az elnökség nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel kizárhatja az egyesület tagjai közül azt a tagot, aki jelen alapszabály rendelkezéseit vagy a Közgyűlés határozatát súlyosan megsérti vagy ismételten sértő magatartást tanúsít. A kizárást bármely tag kezdeményezésére az elnökség folytatja le. A kizárási eljárásban tagot az elnökégi ülésre meg kell hívni, felhívva arra a figyelmet, hogy szabályszerű meghívása esetén a távolmaradása az ülés megtartását és a határozathozatalt nem akadályozza. A tagnak biztosítani kell az ülésen a védekezés lehetőségét. A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni és indoklással kell ellátni. Az indoklásnak tartalmaznia kell a kizárás okát szolgáló tényeket és bizonyítékokat és a jogorvoslati lehetőségről szóló tájékoztatást. Az elnökség a határozatot az eljárás megindításától számított 30 napon belül meghozza, és 8 napon belül közli az érintett taggal. A kizárt tag kizárását kimondó elsőfokú határozat ellen a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül fellebbezéssel élhet, melyet a Közgyűlésnek kell benyújtani. A Közgyűlés a fellebbezés tárgyában a soron következő ülésen egyszerű szótöbbséggel, titkos szavazással dönt. A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni és indoklással kell ellátni. Az indoklásnak tartalmaznia kell a kizárás okát szolgáló tényeket és bizonyítékokat és a jogorvoslati lehetőségről szóló tájékoztatást. A Közgyűlés határozatát annak meghozatalakor szóban kihirdeti és 8 napon belül írásban, igazolható módon is közli az érintett taggal. A közgyűlés határozata ellen fellebbezésnek nincs helye, a kizárt tag a bíróságtól kérheti kizárásról szóló határozat hatályon kívül helyezését a határozat kézhezvételétől számított 30 napon belül. A keresetindítás lehetőségéről és az illetékes bírósági szervről a tagot a határozatban tájékoztatni kell.
-
A tagsági jogviszonyt megszűnésére vonatkozó rendelkezéseket a pártoló tagra és a tiszteletbeli tagra is alkalmazni kell.
VIII. A tagok jogai
-
Az egyesület tagja jogosult:
- Az egyesület tevékenységében részt venni.
- Az egyesület szolgáltatásait igénybe venni.
- a közgyűlésen részt venni, szavazati jogát gyakorolni, a közgyűlés rendjének megfelelően
- felszólalni, kérdéseket feltenni, javaslatokat és észrevételeket tenni
- az egyesület irataiba betekinteni
- arra, hogy az egyesület tisztségviselőjévé válasszák, amennyiben vele szemben jogszabályban meghatározott kizáró ok nem áll fenn.
-
A tag a közgyűlésen a szavazati jogát kizárólag személyesen láthatja el.
IX. A tagok jogai
-
Az egyesület tagja:
- Nem veszélyeztetheti az egyesület céljának megvalósítását és tevékenységét.
- Köteles a tagdíjat annak esedékességéig megfizetni.
- Köteles az egyesület alapszabályának, a döntéshozó szervek határozatainak rá vonatkozó előírásait, rendelkezéseit betartani.
- Köteles a lakcímét annak megváltozását követő 8 napon belül az elnökséghez bejelenteni.
-
A pártoló tagok és a tiszteletbeli tagok kötelességei:
- Nem veszélyeztetheti az egyesület céljának megvalósítását és tevékenységét.
- Köteles az egyesület alapszabályának, a döntéshozó szervek határozatainak rá vonatkozó előírásait, rendelkezéseit betartani.
- Köteles az egyesület működését anyagilag vagy erkölcsileg támogatni, annak fejlődését elősegíteni.
X. Az egyesület szervei
- Az egyesület szervei:
- Közgyűlés
- Elnökség
A Közgyűlés
-
Az egyesület legfőbb döntéshozó szerve a Közgyűlés.
-
A közgyűlés összehívására, lebonyolítására és döntéshozatalára jelen alapszabályban foglalt kiegészítő szabályok mellett a Ptk. rendelkezései szerint kerül sor.
-
A Közgyűlésen minden szavazati jogú tagnak 1 szavazata van.
-
A Közgyűlés hatáskörébe tartozik:
- Az alapszabály módosítása.
- Az egyesület megszűnésének, egyesülésének, szétválásának elhatározása.
- A vezető tisztségviselők megválasztása, visszahívása.
- A tagdíj megállapítása.
- Az éves költségvetés elfogadása.
- Az éves beszámoló, ezen belül az ügyvezető szervnek az egyesület vagyoni helyzetéről szóló jelentésének elfogadása.
- A vezető tisztségviselő feletti munkáltatói jogok gyakorlása, ha a vezető tisztségviselő az egyesülettel munkaviszonyban áll.
- Az olyan 200.000 forintot meghaladó szerződés jóváhagyása, amelyet az egyesület saját tagjával, vezető tisztségviselőjével vagy annak hozzátartozójával köt.
- Döntés mindazon kérdésben, amelyet jogszabály vagy alapszabály a hatáskörébe utal.
- A jelenlegi és korábbi egyesületi tagok, a vezető tisztségviselők tagjai elleni kártérítési igények érvényesítéséről való döntés.
-
A közgyűlés szükség esetén, de évente legalább egy alkalommal ülésezik.
-
A Közgyűlést az elnökség legalább 21 nappal az ülés megtartása előtt kiküldött meghívókkal és lehetőség szerint az előterjesztett dokumentumokkal együtt, elsődlegesen az egyesület székhelyére hívja össze írásban, igazolható módon. Írásbeli igazolható módon történő kézbesítésnek minősül: pl. ajánlott vagy tértivevényes küldeményként, továbbá a tagnak az elektronikus levelezési címére történő kézbesítés azzal, hogy a kézbesítés visszaigazolásra kerüljön (elektronikus tértivevény).
-
A Közgyűlési meghívó tartalmazza az egyesület nevét, székhelyét, a Közgyűlés helyét, idejét és a javasolt napirendi pontokat. A napirendi pontokat a meghívóban legalább olyan részletezettséggel kell rögzíteni, hogy az tagok álláspontjukat kialakíthassák. A meghívónak tartalmaznia kell továbbá a Közgyűlés határozatképtelensége esetére a megismételt Közgyűlés helyszínét és időpontját, és az arra történő felhívást, hogy a megismételt Közgyűlés az eredeti napirendi pontok tekintetében a megjelentek számára tekintet nélkül határozatképes lesz, amennyiben az eredeti meghívóban szereplő időponthoz képest legalább három, legfeljebb tizenöt napon belüli időpontra hívják össze.
-
A meghívó kézbesítésétől számított 3 napon belül a tagok a napirend kiegészítését kérhetik az elnökségtől a kiegészítés indokolásával. A napirend kiegészítésének tárgyában az ügyvezetés 2 napon belül dönt. Az elnökség a napirend kiegészítését elutasíthatja vagy a kérelemnek helyt adhat. Döntését, továbbá elfogadás esetén a kiegészített napirendi pontokat minden esetben legkésőbb a közgyűlés időpontja előtt 2 nappal írásban, igazolható módon közli a tagokkal.
-
Ha az elnökség a napirend kiegészítése iránti kérelemről nem dönt, vagy a kérelmet elutasítja, úgy a közgyűlés a napirend elfogadásáról szóló határozat meghozatalát megelőzően külön dönt a napirend kiegészítésének tárgyában.
-
Az elnök köteles a Közgyűlést haladéktalanul 10 napon belül összehívni (rendkívüli Közgyűlés) a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha:
- Az egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi.
- Az egyesület tartozásait előre láthatólag nem lesz képes fedezni.
- A tagok legalább 25%-a együttesen kezdeményezi.
- Amennyiben úgy ítéli meg, hogy az egyesület működésével, vagy céljával összefüggő halaszthatatlan ügy ezt indokolja.
Ezekben az esetekben az összehívott Közgyűlésen a tagok kötelesek az összehívásra okot adó körülmény megszüntetése érdekében intézkedést tenni vagy az egyesület megszüntetéséről dönteni. 12. A Közgyűlés határozatképes, ha azon a leadható szavazatok több mint felét képviselő szavazásra jogosult részt vesz. A határozatképességet minden határozathozatalnál vizsgálni kell.
- A határozat meghozatalakor nem szavazhat az:
- akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít;
- akivel a határozat szerint szerződést kell kötni;
- aki ellen a határozat alapján pert kell indítani;
- akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki a jogi személynek nem tagja vagy alapítója;
- aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll; vagy
- aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.
Ha egy tag valamely ügyben nem szavazhat, őt az adott határozat meghozatalánál a határozatképesség megállapítása során figyelmen kívül kell hagyni. 14. A Közgyűlés határozatát az alapszabály vagy törvény eltérő rendelkezése hiányában egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza.
- A Közgyűlés ülése elektronikus hírközlő eszköz igénybevételével is megtartható. Ezesetben ennek tényét, továbbá azt, hogy a Közgyűlés milyen program használatával kerül megtartásra a meghívóban fel kell tüntetni.
- Elektronikus hírközlő eszköz igénybevételével megtartott ülés esetén az ülés megkezdésekor a szavazati joggal rendelkező tagok személyazonosságáról meg kell bizonyosodni. A jelenléti ívet a jegyzőkönyvben kell rögzíteni, melyet csak az elnök ír alá.
- Az egyesület alapszabályának módosításához a jelen lévő tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges. Az egyesület céljának módosításához és az egyesület megszűnéséről szóló közgyűlési döntéshez a szavazati joggal rendelkező tagok háromnegyedes szótöbbséggel hozott határozata szükséges. Szavazategyenlőség esetén nem születik határozat.
- A Közgyűlés titkos szavazással dönt a személyi kérdésekben - ide nem értve X/10. pontban foglalt eseteket - továbbá titkos szavazással dönt bármely kérdésben, ha a titkos szavazás elrendelését a Közgyűlés valamely tagja javasolja és azzal az egyszerű többség egyetért.
- Közgyűlési határozatokat a levezető elnök a Közgyűlésen szóban kihirdeti és az érintett tagokkal a határozat meghozatalát követő 8 napon belül írásban, igazolható módon is közli a határozatnak az egyesület honlapján történő közzétételével egyidejűleg.
- A Közgyűlés a határozatait ülés megtartása nélkül is meghozhatja.
Az egyesület tisztségviselői 21. Az egyesület tisztségviselői:
- Elnök (vezető tisztségviselő)
- Elnökségi tag
- Tisztségviselővé az egyesület tagja választható.
- A tisztségviselői megbízatás a megválasztott személy által történő elfogadásával jön létre. Vezető tisztségviselő, illetve elnökségi tag olyan nagykorú személy lehet, aki pártpolitikai szerepet, pártban tisztséget nem tölt be, illetve közvetlen politikai tevékenységet nem végez, valamint akinek cselekvőképességét a tevékenysége ellátásához szükséges körben nem korlátozták. Vezető tisztségviselővé, illetve elnökségi taggá az a tag választható, aki az elnökség által jóváhagyott, előre megismerhető eljárás során érvényes pályázatot nyújtott be. A pályázat érvényességéről az elnökség jogosult dönteni. A vezető tisztségviselő ügyvezetési feladatait személyesen köteles ellátni. Nem lehet tisztségviselő az, akit bűncselekmény elkövetése miatt jogerősen szabadságvesztés büntetésre ítéltek, amíg a büntetett előélethez fűződő hátrányos következmények alól nem mentesült. Nem lehet tisztségviselő, aki közügyektől eltiltó ítélet hatálya alatt áll (Btk. 61.§ (2) bek. i) pont). Nem lehet tisztségviselő az, akit e foglalkozástól jogerősen eltiltottak. Akit valamely foglalkozástól jogerős bírói ítélettel eltiltottak, az eltiltás hatálya alatt az ítéletben megjelölt tevékenységet folytató jogi személy vezető tisztségviselője nem lehet. Az eltiltást kimondó határozatban megszabott időtartamig nem lehet vezető tisztségviselő az, akit eltiltottak a vezető tisztségviselői tevékenységtől.
- Megszűnik a tisztségviselői megbízatás:
- a megbízás időtartamának lejártával;
- visszahívással;
- lemondással;
- a tisztségviselő halálával
- a tisztségviselő cselekvőképességének a tevékenysége ellátásához szükséges körben történő korlátozásával;
- a tisztségviselővel szembeni kizáró vagy összeférhetetlenségi ok bekövetkeztével;
A Közgyűlés a tisztségviselőt az alapszabályban meghatározott okból, indokolt döntésével hívhatja vissza. A visszahívást az Elnökség, vagy a tagok felének indoklással ellátott írásbeli beadvánnyal kezdeményezheti az Elnökségnél. Amennyiben a beadvány megfelel a formai követelményeknek, úgy az Elnökség azt köteles a Közgyűlés napirendjére felvenni A tisztségviselő megbízatásáról az egyesülethez címzett, az egyesület másik tisztségviselőjéhez intézett nyilatkozattal bármikor lemondhat. Ha a jogi személy működőképessége ezt megkívánja, a lemondás az új vezető tisztségviselő kijelölésével vagy megválasztásával, ennek hiányában legkésőbb a bejelentéstől számított hatvanadik napon válik hatályossá. A visszahívásról a Közgyűlés titkos szavazással az összes szavazati jogú tag több mint kétharmadának egybehangzó szavazatával dönt. A tisztségviselő megbízatása a visszahívás napjával szűnik meg. Amennyiben az egyesület működőképessége ezt megkívánja, a visszahívást követően a Közgyűlésen új vezető tisztségviselőt kell választani. A tisztségviselő visszahívható, ha:
- három hónapja nem vesz részt az egyesület munkájában.
- súlyos jogszabály, vagy szabályzatsértést követ el.
- az egyesületnek, vagy valamely tagnak szándékosan kárt okoz.
- Amennyiben valamely tisztségviselő mandátuma bármely okból idő előtt megszűnik és a következő tisztségviselő választásig több mint 4 hónap van hátra, úgy a megüresedett helyre időközi választást kell kiírni. Az időközi választás során mandátumot nyert tisztségviselő megbízatása a megszűnt mandátumból még hátralévő időre szól. Elnök
- Az egyesület vezető tisztségviselője az egyesület elnöke. Az egyesület törvényes képviseletét az elnök látja el. A képviseleti jogának terjedelme: általános. A képviseleti mód gyakorlásának joga: önálló Az elnököt akadályoztatása esetén az alelnök önállóan, teljes jogkörrel helyettesítheti.
- Az elnök feladatai:
- Összehívja és vezeti az elnökség ülését.
- Szervezi az egyesület szakmai tevékenységét.
- Rendelkezési jogot gyakorol az egyesület bankszámlája felett.
- A Közgyűlés és az Elnökség által meghatározottak szerint ellátja az egyesület vagyonával kapcsolatos feladatokat.
- Irányítja az egyesület működését.
Alelnök 28. Az alelnök az egyesület elnökségi tagjai közül kerül kiválasztásra az elnök javaslatára. Személyéről a Közgyűlés titkos szavazással, egyszerű szótöbbséggel határoz. Elutasítás esetén az elnöknek újra Alelnököt kell jelölnie és a Közgyűléssel jóváhagyatnia.
- Az alelnök feladata:
- Akadályoztatása esetén helyettesíti az elnököt.
- Részt vesz az elnökség ülésein.
- Elvégez minden olyan feladatot, amivel a Közgyűlés, az Elnökség vagy az elnök megbízta.
Titkár 30. Az egyesület titkára az egyesület tagjai közül kerül kiválasztásra az elnökség javaslata alapján. Személyéről a Közgyűlés titkos szavazással, egyszerű szótöbbséggel határoz. Elutasítás esetén az elnökségnek újra Titkárt kell jelölnie és a Közgyűléssel jóváhagyatnia.
- A titkár feladatai:
- Véleményezési joggal részt vesz az elnökség ülésein.
- Vezeti az elnökségi ülések, illetve a Közgyűlés jegyzőkönyveit.
- Segíti az elnököt feladatai elvégzésében.
Elnökség 32. Az elnökség az egyesület 3 fős ügyvezető szerve, amely dönt minden olyan kérdésben, amelyet jogszabály vagy alapszabály nem utal a Közgyűlés vagy valamely személy kizárólagos hatáskörébe.
-
Az elnökség tagjait a közgyűlés választja 5 év határozott időtartamra.
-
Az egyesület vezető tisztségviselője: Az egyesület elnöke: Horváth Ákos (an.: Nagy Tünde, lakcím: 9934 Szaknyér, Kossuth utca 2. Az elnökség tagjai: Csatár Áron Miklós (lakcím: 8960 Lenti, Boglárka u. 20.) Román Krisztián (lakcím: 9700 Szombathely, Vidos József u. 7.)
-
Az elnökség hatáskörébe tartozik:
- Az egyesület napi ügyeinek vitele, a hatáskörébe tartozó ügyekben a döntések meghozatala.
- A beszámolók előkészítése és azoknak a Közgyűlés elé terjesztése.
- Az éves költségvetés elkészítése és annak a közgyűlés elé terjesztése.
- Az egyesületi vagyon kezelése, a vagyon felhasználására és befektetésére vonatkozó, a Közgyűlés hatáskörébe nem tartozó döntések meghozatala és végrehajtása.
- A Közgyűlés összehívása, a tagság és az egyesület szerveinek értesítése;
- Az elnökség által összehívott Közgyűlés napirendi pontjainak meghatározása;
- Részvétel a Közgyűlésen és válaszadás az egyesülettel kapcsolatos kérdésekre;
- Az egyesület határozatainak, szervezeti okiratainak és egyéb könyveinek vezetése;
- Az egyesület működésével kapcsolatos iratok megőrzése;
- Tagság nyilvántartása
- Az egyesületet érintő megszűnési ok fennállásának mindenkori vizsgálata és annak bekövetkezte esetén az e törvényben előírt intézkedések megtétele; és
- a pártoló tag felvételéről, valamint a tiszteletbeli tag javaslatáról való döntés.
- döntés mindazon kérdésben, amelyet jogszabály vagy alapszabály a hatáskörébe utal
-
Az elnökség üléseit szükség szerint, de évente legalább 10 alkalommal tartja. Az elnökségi ülést az elnök legalább 5 nappal az ülés időpontja előtt kiküldött meghívóval, elsődlegesen az egyesület székhelyére hívja össze írásban, igazolható módon. Írásbeli igazolható módon történő kézbesítésnek minősül: pl. ajánlott vagy tértivevényes küldeményként, továbbá a tagnak az elektronikus levelezési címére történő kézbesítés azzal, hogy a kézbesítés visszaigazolásra kerüljön (elektronikus tértivevény). Az elnökségi ülésre szóló meghívó tartalmazza az egyesület nevét, székhelyét, az elnökségi ülés helyét, idejét és a javasolt napirendi pontokat. A napirendi pontokat a meghívóban legalább olyan részletezettséggel kell rögzíteni, hogy az elnökségi tagok álláspontjukat kialakíthassák.
-
Az elnökség ülése elektronikus hírközlő eszköz igénybevételével is megtartható. Ezesetben ennek tényét, továbbá azt, hogy az elnökségi ülés milyen program használatával kerül megtartásra a meghívóban fel kell tüntetni.
-
Elektronikus hírközlő eszköz igénybevételével megtartott elnökségi ülés esetén az ülés megkezdésekor az elnökségi tagok személyazonosságáról meg kell bizonyosodni. A jelenléti ívet a jegyzőkönyvben kell rögzíteni, melyet csak az elnök ír alá.
-
Az elnökség határozatát egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. Az elnökség határozatképes, ha ülésén a szavazati jogában nem korlátozott elnökségi tagok több mint a fele jelen van. Két elnökségi tag jelenléte esetén kizárólag egyhangúlag hozható határozat. A határozat meghozatalakor nem szavazhat az:
- akit a határozat kötelezettség vagy felelősség alól mentesít vagy a jogi személy terhére másfajta előnyben részesít.
- akivel a határozat szerint szerződést kell kötni.
- aki ellen a határozat alapján pert kell indítani.
- akinek olyan hozzátartozója érdekelt a döntésben, aki az egyesületnek nem tagja.
- aki a döntésben érdekelt más szervezettel többségi befolyáson alapuló kapcsolatban áll, vagy
- aki egyébként személyesen érdekelt a döntésben.
-
Az elnökség határozatait az elnökségi ülésen szóban kihirdeti és az érintett tag(okk)al a határozat meghozatalát követő 8 napon belül írásban, igazolható módon is közli a határozatoknak az egyesület honlapján történő közzétételével egyidejűleg.
XI. Záró rendelkezések
Az alapszabályban nem szabályozott kérdésekre a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (Ptk.) és az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) rendelkezései az irányadóak.