Szervezeti és Működési Szabályzat

Hatályos: 2023. március 07.

I. Általános rendelkezések

  • Az Egyesület neve: Fiatal Diákönkormányzatosok Egyesülete
  • Az Egyesület székhelye: 9700 Szombathely, Május 1. utca 19.

II. Az egyesület jogállása és tagsága

Az Egyesületi tagság formái:

  1. rendes tagság
  2. tiszteletbeli tagság,
  3. pártoló tagság.
  1. Rendes tagja lehet az a természetes személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vagy civil társaság, aki nyilatkozik a belépési szándékról, elfogadja az egyesület célját és az alapszabályban foglalt rendelkezéseket magára nézve kötelezőnek elfogadja.

Jogi tagjai intézmények, szervezetek lehetnek, amelyek támogatásban részesítik, vagy rendszeresen társadalmi munkával támogatják.

  1. Pártoló tag lehet az a természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet vagy civil társaság, aki szakmai munkájával, bizonyos feltételek megteremtésével vagy szerződésben lefektetett rendszeres anyagi támogatással (adomány) kívánja támogatni az egyesület célkitűzéseinek megvalósítását, de abban tagként nem tud, vagy nem kíván részt venni. Tagságukat a közgyűlés hagyja jóvá.

A tagsági viszony a megfelelően kitöltött belépési nyilatkozat aláírásával és a tagdíj befizetésével jön létre. A nyilatkozathoz – amennyiben jogi személy kéri felvételét – mellékelni kell a jogi személy igazolását arról, hogy nevében ki járhat el képviselőként az Egyesület tagságában. A tagsági jogviszony a belépési nyilatkozat közgyűlés általi elfogadásával keletkezik. A belépési nyilatkozatot az egyesület elnökének kell benyújtani, aki azt a Közgyűlés elé terjeszti határozathozatalra. Amennyiben a kérelem beérkezése és a soron következő Közgyűlés időpontja között kevesebb, mint 35 nap áll rendelkezésre, úgy az elnök a soron következő Közgyűlést követő Közgyűlés napirendjére veszi fel a tagfelvételt. A közgyűlés egyszerű szótöbbséggel, titkos szavazással határoz a tagfelvételről. Határozatát annak meghozatalát követő 10 napon belül írásba kell foglalni, azt a tagfelvételt kérelmező számára igazolható módon kell megküldeni. A tagfelvételi kérelem elutasításának esetén jogorvoslatnak helye nincs, a tagfelvételi kérelem annak elutasítása esetén újra benyújtható.

  1. A tiszteletbeli tag lehet bármely természetes, vagy jogi személy, akit rendes tag kérelmére annak megválasztanak. A kérelmet az egyesület elnökének kell benyújtani. A Közgyűlés egyszerű szótöbbséggel, titkos szavazással határoz a tiszteletbeli tagfelvételről. Határozatát annak meghozatalát követő 10 napon belül írásba kell foglalni, azt a tagfelvételt kérelmező számára igazolható módon kell megküldeni. A tagfelvételi kérelem elutasításának esetén jogorvoslatnak helye nincs, a tagfelvételi kérelem annak elutasítása esetén újra benyújtható.

A tagok jogai

  1. Az elnökség határozata alapján – az anyagi szempontok figyelembe vételével – pl.: a kiadvány egy-egy példányát kedvezményesen megkapják.

A tagok feladatai

  1. A tagok segítenek a célok megvalósításában.

  2. Részt vesznek a munkában. Támogatják az Egyesületet társadalmi munkával, a szervezésben való segítéssel és egyéb más módon.

III. Az egyesület szervezete és tisztségviselői

A közgyűlés

  1. A Közgyűlésen a rendes tagok kizárólag személyesen vehetnek részt. A jogi tagok megbízott képviselői tanácskozási és szavazati joggal, a pártoló tagok kizárólag tanácskozási joggal vehetnek részt.

  2. Titkos szavazást rendelhet el a Közgyűlés az elnök előterjesztésére vagy a tagok egyharmadának kezdeményezésére. Személyi kérdésekben a szavazás minden esetben titkosan történik.

A közgyűlés a Szervezetet érintő minden kérdésben dönthet.

  1. meghatározza az általános irányelveit.
  2. tárgyalja a tagok által előterjesztett indítványokat;
  3. az Elnökség javaslata alapján dönt a tiszteletbeli tagságra jelölt személyek megválasztása ügyében;
  4. a tisztségviselők visszahívása, ha tisztségük ellátására méltatlanná válnak, és lemondásuk elfogadása.

Az elnökség Az Egyesület operatív vezetésével kapcsolatos feladatokat a 3 tagú Elnökség látja el. Az Elnökség tagjai az elnök, az alelnök és egy elnökségi tag. Az egyesület Titkára tanácskozási joggal részt vesz az elnökség ülésein. Az elnökségi ülésre – annak tárgykörére figyelemmel – esetenként további tagok hívhatók meg.

IV. Az egyesület gazdálkodásával kapcsolatos

egyéb rendelkezések

Az Egyesület legfőbb pénzügyi feladatai:

  • Az Egyesület pénzügyi tervének elkészítése, a teljesítés figyelemmel kísérése, értékelése.
  • Gondoskodás az Egyesület fizetőképességének, likviditásának megtartásáról.
  • Az Egyesület pénzügyi helyzetét áttekintő nyilvántartások kialakítása, folyamatos vezetése.
  • Kapcsolattartás bankokkal, pénzintézetekkel, a szolgáltatások figyelemmel kísérése.
  • Az Egyesület pénzforgalmának lebonyolítása (belföldre és külföldre).
  • Pénzszállítások intézése.
  • Költségvetési kötelezettségek teljesítése.
  • Az üzleti forgalomhoz és a külföldi utazásokhoz szükséges külföldi fizetőeszközök biztosítása.
  • Kimenő számlákkal, beérkező számlákkal kapcsolatos feladatok intézése. Ezen belül:
  • Kimenő számlák kiállítása, vevők felé postázása.
  • Fizetések esedékességének figyelése, intézkedés a behajtásra.
  • Vevői késedelmi kamatok számítása, behajtása.
  • Szállítói késedelmi kamat követelések nyilvántartása, kiegyenlítése.
  • Fizetési viták rendezése.
  • Vevő számlák befolyásának figyelése, kintlévőségek behajtásának kezdeményezése, koordinálása.
  • Vámmal és szállítmányozással kapcsolatos pénzügyi feladatok elvégzése.
  • Az Egyesület biztosítási ügyeinek intézése. A biztosítások kezelése, biztosítási díjak fizetése, esetleges kártérítések behajtása.
  • Bankposta feladatok elvégzése.
  • A készpénz kezelése (forint és valuta).

A Közgyűlés gazdálkodási tervének és döntéseinek végrehajtásáról külön szerződés alapján külső szerv gondoskodik. Amennyiben a Közgyűlés az Egyesület vagyonának kezelésével külső szervet nem bíz meg, úgy az Elnökség tagjai kötelesek gondoskodni a gazdálkodási terv és döntések végrehajtásáról.

Vevői és szállítói számlák kezelése

Az Egyesület köteles az általa teljesített termékértékesítésről és szolgáltatás nyújtásról

  • számlát
  • egyszerűsített számlát (készpénzzel vagy készpénz-helyettesítő eszközzel történő fizetés esetén kérésre),
  • számlát helyettesítő okmányt (ha az ellenérték nem pénzben kifejezett) kibocsátani.

A bizonylatokra vonatkozó rendelkezéseket, valamint az általános forgalmi adóról szóló törvény tartalmi és alaki előírásait kell alkalmazni, ezek szigorú számadás alá vont bizonylatok.

A szám szerepeltetni kell továbbá, hogy hány példányban készült, minden példány sorszámát, illetve gépi számla esetén a használt program azonosítóját.

Vevői számlákat a szükséges példányban az elnök, vagy az erre kijelölt személy készíti el.

A számlákat az elnök, vagy az arra kijelölt személy köteles aláírásával hitelesíteni. Az elnök külön utasításban adja ki, hogy ki jogosult a számlát aláírni. Ezen utasítást a vevők részére, kérésre nyilvánosságra kell hozni. Ez az utasítás e szabályzat, illetve a számviteli politika melléklete.

Ha a számla, egyszerűsített számla és számlát helyettesítő okmány kibocsátását követően az Egyesület:

  • az áthárított adó összegét, illetve az annak meghatározásához szükséges tételeket módosítja, vagy
  • az adót utólag kívánja felszámítani és áthárítani, erről helyesbítő számlát, egyszerűsített számlát és számlát helyettesítő okmányt köteles kibocsátani. A helyesbítő számlának, egyszerűsített számlának és számlát helyettesítő okmánynak tartalmaznia kell:
  • a helyesbítés tényére utaló jelzést,
  • az eredeti számla, egyszerűsített számla és számlát helyettesítő okmány azonosításához szükséges adatokat,
  • a módosításnak megfelelő új tételeket.

A szállítói számlák  a készpénzes fizetések kivételével  postán érkeznek az Egyesülethez. A számlák a szállítóktól személyesen is átvehetők. A számlákkal kapcsolatos feladatok elvégzéséért a 2. pontban foglaltaknak és a tulajdonosi érdeknek, elvárható gondosságnak és a szakmai hozzáértésnek megfelelően az elnök felel. A számlákat munkafázisonként vagy más rendszerezett módon elkülönítve kell tárolni, majd a hónap végét követően hiánytalanul át kell adni a könyvelést végző személynek, illetve szervezetnek.

V. Az elektronikus felületek létrehozása és működtetése

Az Egyesület e-mail címének, honlapjának, Facebook oldalának és cégkapujának működtetéséért az elnökség felel.

VI. Záró rendelkezések

A jelen Szervezeti és Működési Szabályzat az elfogadás napján lép hatályba.